Új intézkedések lendíthetnek a magyar gazdaságon (VIDEÓ)
A kormányszóvivő szerint mindent megtesznek, hogy idén is megőrizzék Magyarország szuverenitását.
A menedékes státusz megszerzői szállást kérhetnek és dolgozhatnak, a gyerekek pedig iskolába járhatnak Magyarországon. Az ő számuk meghaladta a négyezret. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő lapunknak hangsúlyozta, hazánk jelesre vizsgázott segítségnyújtásból, de a napnál is világosabb, hogy ezt a konfliktust egyetlen dolog oldhatja meg: a mielőbbi béke!
Folyamatos és mindenre kiterjedő az Ukrajnából hazánkban érkező menekültek ellátása, menekültügyi eljárásoktól kezdve egészen a hazánkba érkező betegek ellátásáig – közölte érdeklődésünkre Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Hozzátette, a kormány a háborús konfliktus kitörésével egy időben megkezdte a humanitárius segítségnyújtás megszervezését, amelyben részt vesz a honvédség, a rendőrség, az idegenrendészet, a katasztrófavédelem, a kormányhivatalok, az önkormányzatok, az egészségügyi dolgozók, a karitatív szervezetek és önkéntesek is.
A kormány koordinálja az ukrajnai menekültek elszállásolását is, amennyiben az ide érkezők ezt igénylik. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa tavaly novemberben azt közölte, hogy már mintegy 14 millióan menekültek el otthonaikból Ukrajnában. A számok pedig azt mutatják, hogy már most drasztikusan lecsökkent az ország népessége.
Szentkirályi Alexandra tájékoztatása szerint a csaknem egy éve tartó háború elől hazánk irányába menekülők száma meghaladta az egy milliót.
Ők azok, akik nem utaznak tovább Magyarországról – legalább is nem azonnal –, hanem egyelőre hazánkban maradnak.
A menedékes jogosult egyebek mellett személyazonosságát igazoló okmányra, külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint ellátásra, támogatásra és szállásra és a külföldiekre vonatkozó általános szabályok szerinti munkavégzésre. Az így megszerzett ideiglenes védelem időtartama egy év, ami meghosszabbítható.
Az ukrán menekültek többsége egyébként Lengyelországot és Németországot választja úticélul, s egy felmérés szerint a Németországba menekülők egyharmada nem is akar már visszatérni hazájába.
A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy
a külgazdasági és külügyminiszter által közzétett 128 hiányszakmában, bejelentést követően (azaz munkaerőpiaci vizsgálat nélküli engedéllyel) dolgozhatnak.
A 2022. február 24-ét követően a határt átlépő ukrán vagy kettős állampolgárok munkavállalása esetén a munkáltató támogatást kaphat a lakhatási és utazási költségekhez, a költségek 50 százaléka, de legfeljebb 60 ezer forint mértékben. A gyermekek neveléséről, oktatásáról Szentkirályi Alexandra közölte: a kormány ezen a téren is számos intézkedést hozott és a köznevelés működésének minden szegmensében igyekezett segítséget nyújtani számukra.
Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta, az ország jelesre vizsgázott segítségnyújtásból, de a napnál is világosabb, hogy ezt a konfliktust egyetlen dolog oldhatja meg: a mielőbbi béke.
Nyitókép: az orosz-ukrán háború elől Ukrajnából menekülők a záhonyi vasútállomáson (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)